Uciszyć wrocławski patriotyzm!

Bardzo znani i szanowani w Polsce politycy, z równie szanowanych partii postanowili zaapelować do prezydenta Wrocławia. Powód? Niechęć do manifestowania pamięci o bohaterach narodowych i ludziach, którzy ginęli za kraj, bo jak inaczej można nazwać ataki słowne wymierzone w patriotyczne oprawy na Stadionie Miejskim?

Każdy wrocławianin wie, ile dla Śląska zrobił Rafał Dutkiewicz. Wydobył wrocławski klub z trzecioligowej otchłani, zainwestował duże pieniądze, aby WKS stał się jednym z najsilniejszych klubów w Polsce. W związku z tym, nieprawdopodobne wydaje się, że osoba tak zasłużona dla klubu wysłucha następującego oświadczenia:

„Panie Prezydencie,
Z rosnącym niepokojem obserwujemy eskalację agresywnych i rasistowskich zachowań organizacji skrajnej prawicy oraz części środowiska kibicowskiego w naszym mieście. Nie mamy wątpliwości, że są to poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców oraz osób odwiedzających nasze miasto. Działania organizacji skrajnej prawicy i części kibiców mają charakter wielowymiarowy i coraz bardziej bezkarny. Na stronach i forach internetowych, murach miasta, w „marszach” rocznicowych i na stadionie miejskim, coraz częściej usłyszeć i zobaczyć można hasła nawołujące do przemocy, pogardy i nienawiści do innych. Oburzające wydarzenia ostatnich dni – rasistowski atak na rodzinę Jose Torresa oraz godzinny przejazd członków Narodowego Odrodzenia Polski z nacjonalistycznymi transparentami i rasistowskimi okrzykami miejskim tramwajem, skłaniają do zadania pytania czy władze Wrocławia nie powinny zaprotestować i podjąć zdecydowane kroki, aby zapobiegać tego typu działaniom? Symbole nacjonalistyczne i pseudopatriotyczne oprawy bez sprzeciwu władz miasta pojawiają się regularnie na meczach drużyny piłkarskiej Śląsk Wrocław  – klubu współfinansowanego przez władze miasta, z podatków płaconych przez wrocławian. Ogląda to cała Polska i Europa. Czy takim ma być nasze „miasto spotkań”, przyszła „Europejska stolica kultury”? Obawiamy się, że bez naszego wspólnego sprzeciwu możemy zyskać miano miasta „bezkarnego chamstwa, ksenofobii, nienawiści i przemocy”.

Z poważaniem,

Reprezentanci partii politycznych:

Monika Szymańska, Partia Kobiet
Ewa Miszczuk, Polska Partia Socjalistyczna
Czesław Cyrul, Sojusz Lewicy Demokratycznej
Ryszard Kessler, Partia Demokratyczna
Mieczysław Konik, Unia Pracy

Wszyscy wiedzą też na jakich podwalinach zbudowane zostały powyższe partie polityczne. W związku z tym, wygląda to na kolejną lewicową prowokację. Jak można nazwać pseudopatriotyzmem pamięć o Powstaniu Warszawskim, gdzie tysiące ludzi zginęły za wolność. To samo z gloryfikacją w postaci oprawy Żołnierzy Wyklętych, na obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych obecny był nawet prezydent RP Bronisław Komorowski. Gdyby kibice zorganizowali oprawy upamiętniające Che Guevarę lub popierające paradę równości, to wszystko byłoby w porządku?

We Wrocławiu można spotkać się z rasizmem i nacjonalizmem, nie można temu zaprzeczyć. Jednak atakowanie patriotycznych opraw nie ma z tym nic wspólnego, ludzie zajmujący się oprawami to nie tylko nacjonaliści i rasiści, to przede wszystkim ludzie pamiętający o historii swojego kraju. Zarząd klubu zachował się bardzo pozytywnie, gdy zezwolił na oprawę o Powstaniu Warszawskim, dodatkowo nawet wyświetlając na telebimach napis „”Powstanie warszawskie. Śląsk Wrocław pamięta!”

Miejmy nadzieję, że prezydent Wrocławia nie wystraszy się kilku osób wstydzących się swych bohaterów i w żaden sposób nie uderzy w kiboli, którzy podtrzymują i tak upadający w Polsce patriotyzm.

Reklamy

2 Komentarze to “Uciszyć wrocławski patriotyzm!”

  1. proponuje zajac sie sportem, a nie polityka. to pierwsze lepiej wam wychodzi

  2. @anonim
    proponuje ci spierdalać to lepiej ci wychodzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: